logo

Od 1 stycznia przyszłego roku w Polsce będzie sukcesywnie wprowadzany nowy gatunek benzyny – Benzyna Bezołowiowa 95-oktanowa E10. Nowa benzyna E10 zastąpi Benzynę Bezołowiową 95 E5, która zawiera do 5 % bioetanolu. Benzyna  95 E10  będzie zawierała do 10 % bioetanolu.

Biznes

Czy benzyna E10 jest stosowana w innych krajach?

Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10.

Dlaczego wprowadzany jest nowy gatunek benzyny 95 E10?

Głównym celem wprowadzenia benzyny 95 E10 jest m. in. ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Co pozytywnie wpłynie na poprawę jakości powietrza (smog).

Od kiedy na stacjach paliw zauważymy nowe paliwo?

Operacja wymiany zostanie uruchomiona od 1 stycznia 2024 roku i potrwa do chwili „wyrotowania” benzyny E5. Docelowo, na stacjach paliw, dostępne będą dwa gatunki benzyny tj.: Benzyna Bezołowiowa 98 E5 i Benzyna Bezołowiowa 95 E10.

Kiedy Rafineria w Gdańsku rozpocznie produkcję benzyny 95 E10?

Rafineria Gdańska Sp. z o.o. produkcję Benzyny Bezołowiowej 95 E10 rozpocznie w drugiej połowie grudnia 2023 r.

Czy wszystkie pojazdy są dostosowane do tankowania Benzyny Bezołowiowej 95 E10?

Informacja o tym czy nasz pojazd dostosowany jest do benzyny E10 znajduje się w dokumentach auta, u sprzedawcy, producenta pojazdu czy na klapie wlewu paliwa. Wskazane jest, aby właściciele starszych samochodów samodzielnie zweryfikowali czy mogą stosować nowe paliwo. Warto zaznaczyć, że większość pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym, wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowania do stosowania benzyn silnikowych E10.

Czy na stacjach benzynowych będą dostępne nowe oznakowania benzyny?

Na stacjach paliw pojawią się obowiązkowe oznakowania pistoletów wydawczych i dystrybutorów określające rodzaj wydawanego paliwa. Zgodnie z przepisami na dystrybutorze paliwa na stacji paliw musi znajdować się przedstawione oznakowanie w formie naklejki.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swojej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/klimat/paliwo-e10 oraz w różnych kanałach komunikacji prowadzi kampanię informacyjną związaną z nowym gatunkiem benzyny 95. Informacje dotyczącą możliwości stosowania benzyny E10 dla konkretnego modelu samochodu znajdziemy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na potrzeby kierowców przygotowano specjalną wyszukiwarkę w której można sprawdzić kompatybilność samochodów danej marki z danego rocznika z benzyną E10. Przeglądarka jest dostępna pod adresem: https://e10.klimat.gov.pl/.

Biuro Komunikacji
Rafineria Gdańska Sp. z o.o.