logo

Rafineria Gdańska wspiera lokalne inicjatywy, a w ostatnim czasie dofinansowała dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP. Były to OSP Florian w Kolbudach (województwo pomorskie) i OSP Pogrodzie (województwo warmińsko-mazurskie). Wsparcie Rafinerii Gdańskiej na pewno przyczyni się do poprawy funkcjonowania jednostek i zakupu nowoczesnego sprzętu ratowniczego.

CSR

OSP w Pogrodziu przeznaczyło pomoc zakładu w Gdańsku na dofinansowanie zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Obie jednostki posiadają ciekawą historię, o której warto wspomnieć. Historia ta nierozłącznie wiąże się z losami mieszkańców tych miejscowości. Dzięki licznym akcjom edukacyjnym realizowanym na swoich terenach, obydwie OSP przyczyniają się do integracji lokalnych społeczeństw, a także zapewniają możliwość alternatywnego spędzania czasu dla młodzieży. Co warto zaznaczyć, przy obu jednostkach działają młodzieżowe drużyny pożarnicze, gdzie z powodzeniem uczestniczą także kobiety.

- Bezpieczeństwo jest kluczową wartością w Rafinerii Gdańskiej dlatego wdrażamy standardy oraz najlepsze praktyki, aby mieć efektywne systemy zarządzania bezpieczeństwem. Jako pracodawca zlokalizowany na Pomorzu wspieramy lokalne inicjatywy skupiające się na bezpieczeństwie. OSP Kolbudy wpisuje się w tą koncepcję w ramach naszych działań CSR. - mówi Paweł Czajkowski, Dyrektor ds. BHP, Bezpieczeństwa Procesowego i Ochrony Środowiska w Rafinerii Gdańskiej Sp. z o.o.

OSP Kolbudy powstała w 1948 roku, a jednostka w Pogrodziu rok wcześniej, bo w 1947 roku. Lokalna społeczność również chętnie włącza się w działania strażaków. W obu jednostkach jest odpowiednio ponad 40 (Kolbudy) i prawie 30 (Pogrodzie) ochotników, gotowych nieść pomoc 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

- Mamy mniej więcej 150 wyjazdów rocznie, dysponujemy sprzętem  trzech samochodów bojowych oraz posiadamy również łódź ratowniczą. Mamy też około 45 ochotników, ale mamy także młodzieżową drużynę pożarniczą - jest to paręnaście dzieci i młodzieży, które bardzo chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od niedawna posiadamy również młodzież kobiecą. Pod kątem naszych potrzeb spętowych, w tym roku pozyskujemy nowy samochód bojowy, który będzie typowo terenowy. Ze względu na okoliczne lasy - teren ten jest mocno zalesiony,  taki samochód jest nam bardzo potrzebny. - podkreśla Andrzej Sosiński, Wiceprezes OSP w Kolbudach.

Ochotnicza Straż Pożarna Pogrodzie również otrzymała dofinansowanie od Rafinerii Gdańskiej w ramach działań CSR, czyli wszelkich inicjatyw wpisujących się w społeczną odpowiedzialność biznesu, które dla zakładu w Gdańsku mają ogromne znaczenie, jak i pozytywne oddziaływanie na środowisko w regionie.

- Miejscowość Pogrodzie po II Wojnie Światowej została zasiedlona przez mieszkańców takich województw jak: krakowskie, kieleczczyzna czy  centralna Polska. Ci nowozasiedleńcy zaczęli tworzyć spółdzielnie, straż pożarną. Za oficjalną datę powstania naszej jednostki uznaje się 15 maja 1947 roku. W ubiegłym roku została oddana do użytkowania nowo wybudowana remiza, a cały koszt inwestycji opiewał na kwotę 1 mln 640 tys. zł. Na dzień dzisiejszy mamy 23 członków, którzy są przebadani, przeszkoleni i w pełni umundurowani, i gotowi do wyjazdu o każdej porze dnia i nocy. Od ubiegłego roku cieszymy się też tym, że mamy 32 dzieci w młodzieżowej drużynie pożarniczej. Jako straż pożarna uzyskaliśmy znaczne środki od sponsorów, m. in. od Rafinerii Gdańskiej, która przeznaczyła dla OSP Pogrodzie 10 tys. zł na zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. - dodaje Sylwester Rosół, Prezes OSP w Pogrodziu. 

Biuro Komunikacji zrealizowało materiał filmowy, który zaprezentował symboliczne wręczenie czeku od Rafinerii Gdańskiej dla wymienionych OSP. Materiał dostępny jest na kanałach social media (LinkedIn, Facebook i X) oraz YouTube.

Biuro Komunikacji
Rafineria Gdańska Sp. z o.o.